Skip to content

1196 Morristown DriveToms River, NJ 08753

Built 1964

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 22, 2008

Property Information

Block571.19
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6502

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,990
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,000
36%
Improvement Value:$234,000
64%
Total Assessment$367,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,687+5.3%
2024$6,353+10.6%
2023$5,743+0.4%
2022$5,718+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$121,000
DeedBook 5551, Page 278

Property Sale

Sale
$26,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1964