Skip to content

84 Ivan RoadToms River, NJ 08753

Built 1973

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Apr 28, 2008

Property Information

Block571.19
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6502

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,720
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,000
36%
Improvement Value:$236,600
64%
Total Assessment$369,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,734+5.3%
2024$6,398+19.9%
2023$5,336+0.4%
2022$5,312+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 13998, Page 1901

Property Built

Built

Year Built: 1973