Skip to content

336 Colonial DriveToms River, NJ 08753

Built 1974

Owner
---
Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Jun 25, 2025

Property Information

Block571.20
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6502

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,874
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$139,000
38%
Improvement Value:$222,600
62%
Total Assessment$361,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,588+5.3%
2024$6,259+15.5%
2023$5,418+0.4%
2022$5,394+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000
Sq Ft1,874DeedBook 20064, Page 688Recorded7/8/2025

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft1,874DeedBook 18080, Page 448Recorded10/1/2020

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook 13572, Page 1523

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 10747, Page 972

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 4821, Page 71

Property Sale

Sale
$38,800
DeedBook 3698, Page 397

Property Built

Built

Year Built: 1974