Skip to content

335 Colonial DriveToms River, NJ 08753

Built 1967

Last Sale Price
$146,000
Last Sale Date
Oct 30, 2000

Property Information

Block571.21
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6503

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,632
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,000
39%
Improvement Value:$206,400
61%
Total Assessment$338,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,166+5.3%
2024$5,858+19.2%
2023$4,916+0.4%
2022$4,894+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$146,000
DeedBook 10227, Page 1926

Property Sale

Sale
$115,500
DeedBook 5706, Page 55

Property Sale

Sale
$52,000
DeedBook 4111, Page 318

Property Built

Built

Year Built: 1967