Skip to content

368 Colonial DriveToms River, NJ 08753

Built 1964

Last Sale Date
Apr 12, 2069

Property Information

Block571.22
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6502

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,990
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$139,000
39%
Improvement Value:$214,100
61%
Total Assessment$353,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,433+5.2%
2024$6,112+9.1%
2023$5,601+0.4%
2022$5,576+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 14782, Page 312

Property Sale

Sale
$332,500
DeedBook 12713, Page 1679

Property Built

Built

Year Built: 1964