Skip to content

401 Hilltop RoadToms River, NJ 08753

Built 1966

Owner
---
Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Nov 26, 2024

Property Information

Block571.22
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6502

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,634
Acreage0.54

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$159,000
42%
Improvement Value:$222,700
58%
Total Assessment$381,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,955+5.3%
2024$6,607+4.0%
2023$6,352+0.4%
2022$6,324+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft1,634DeedBook 19867, Page 254Recorded12/5/2024

Property Built

Built

Year Built: 1966