Skip to content

1188 Avrum DriveToms River, NJ 08753

Built 1964

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Dec 23, 2015

Property Information

Block571.22
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6502

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,581
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,000
38%
Improvement Value:$221,300
62%
Total Assessment$354,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,455+5.3%
2024$6,133+10.1%
2023$5,568+0.4%
2022$5,544+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,581DeedBook 16281, Page 1759Recorded12/31/2015

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 5031, Page 408

Property Built

Built

Year Built: 1964