Skip to content

1172 Avrum DriveToms River, NJ 08753

Built 1968

Last Sale Price
$273,000
Last Sale Date
Aug 2, 2017

Property Information

Block571.26
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6503

Building Details

Building Class15
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,408
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,000
38%
Improvement Value:$226,500
62%
Total Assessment$362,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,605+5.3%
2024$6,275+1.1%
2023$6,208+0.4%
2022$6,180+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$273,000

From:

To:

Sq Ft1,408DeedBook 16829, Page 1108Recorded8/8/2017

Property Built

Built

Year Built: 1968