Skip to content

379 Colonial DriveToms River, NJ 08753

Built 2018

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Feb 5, 2018

Property Information

Block571.26
Lot63.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6503

Building Details

Building Class17
Description2371
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,371
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,000
34%
Improvement Value:$320,900
66%
Total Assessment$483,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,817+5.3%
2024$8,376-3.4%
2023$8,671+0.4%
2022$8,632+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$405,000

From:

To:

Sq Ft2,371DeedBook 17023, Page 1515Recorded2/12/2018

Property Built

Built

Year Built: 2018