Skip to content

392 Suburban DriveToms River, NJ 08753

Built 1966

Last Sale Price
$258,000
Last Sale Date
May 21, 2020

Property Information

Block571.26
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6503

Building Details

Building Class18
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,052
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,000
38%
Improvement Value:$214,800
62%
Total Assessment$348,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,355+5.3%
2024$6,038+37.3%
2023$4,396+0.4%
2022$4,377+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$258,000
Sq Ft1,052DeedBook 17921, Page 1306Recorded6/11/2020

Property Built

Built

Year Built: 1966