Skip to content

1170 Old Freehold RoadToms River, NJ 08753

Built 1962

Last Sale Price
$215,100
Last Sale Date
Jul 20, 2015

Property Information

Block571.28
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6503

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,697
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$147,000
41%
Improvement Value:$207,500
59%
Total Assessment$354,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,459+5.3%
2024$6,136+20.7%
2023$5,086+0.4%
2022$5,064+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$215,100

From:

To:

Sq Ft1,697DeedBook 16162, Page 1550Recorded8/14/2015

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 3807, Page 126

Property Built

Built

Year Built: 1962