Skip to content

1158 Old Freehold RoadToms River, NJ 08755

Built 1973

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Jul 31, 2018

Property Information

Block571.28
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6503

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,024
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,000
38%
Improvement Value:$235,100
62%
Total Assessment$379,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,907+5.3%
2024$6,562+17.8%
2023$5,571+0.4%
2022$5,546+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

Sq Ft2,024DeedBook 17204, Page 1021Recorded8/10/2018

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 12085, Page 1032

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 10999, Page 1560

Property Sale

Sale
$42,000
DeedBook 3583, Page 468

Property Built

Built

Year Built: 1973