Skip to content

1150 Old Freehold RoadToms River, NJ 08753

Built 1975

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 17, 2008

Property Information

Block571.28
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6503

Building Details

Building Class45
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,986
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$149,000
36%
Improvement Value:$264,600
64%
Total Assessment$413,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,536+5.3%
2024$7,159-21.2%
2023$9,085+0.4%
2022$9,045+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 4972, Page 104

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 4551, Page 581

Property Built

Built

Year Built: 1975