Skip to content

3 Bough CourtToms River, NJ 08753

Built 1976

Last Sale Price
$319,000
Last Sale Date
Dec 3, 2010

Property Information

Block571.28
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6503

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,024
Acreage0.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,000
41%
Improvement Value:$253,900
59%
Total Assessment$426,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,778+5.3%
2024$7,390+12.1%
2023$6,590+0.4%
2022$6,561+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$319,000
DeedBook 14767, Page 1287

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5406, Page 287

Property Sale

Sale
$81,900
DeedBook 4175, Page 312

Property Built

Built

Year Built: 1976