Skip to content

74 Mapletree RoadToms River, NJ 08753

Built 1976

Owner
---
Last Sale Price
$658,000
Last Sale Date
Jan 8, 2025

Property Information

Block571.28
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6503

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,232
Acreage0.31

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$141,000
34%
Improvement Value:$279,800
66%
Total Assessment$420,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,667+5.3%
2024$7,284+0.9%
2023$7,219+0.4%
2022$7,187+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$658,000
Sq Ft2,232DeedBook 19901, Page 1072Recorded1/13/2025

Property Sale

Sale
$49,990
DeedBook 3527, Page 351

Property Built

Built

Year Built: 1976