Skip to content

2 Maplecrest CourtToms River, NJ 08753

Built 1978

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Feb 13, 2019

Property Information

Block571.28
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6503

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,196
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
36%
Improvement Value:$289,900
64%
Total Assessment$449,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,197+5.3%
2024$7,788+4.1%
2023$7,484+1.0%
2022$7,409+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft2,196DeedBook 17452, Page 1383Recorded4/26/2019

Property Built

Built

Year Built: 1978

Property Sale

Sale
$49,900
DeedBook 3524, Page 792