Skip to content

54 Bey Lea RoadToms River, NJ 08753

Built 2000
Commercial

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Nov 8, 2000

Property Information

Block571.64
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class10
Description1CB
Dwellings1
ZoningO10
Sq Footage6,466
Acreage2.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,036,800
46%
Improvement Value:$1,193,000
54%
Total Assessment$2,229,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$40,627+5.3%
2024$38,598-7.6%
2023$41,767+0.4%
2022$41,583+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$240,000
DeedBook 10239, Page 450

Property Built

Built

Year Built: 2000