Skip to content

36 Bey Lea RoadToms River, NJ 08755

Built 2001
Commercial

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Jun 12, 2000

Property Information

Block571.64
Lot57.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class10
Description1F
Dwellings1
ZoningO10
Sq Footage8,044
Acreage1.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$811,200
50%
Improvement Value:$797,600
50%
Total Assessment$1,608,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,312+5.3%
2024$27,848-32.4%
2023$41,217+0.4%
2022$41,036+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 10125, Page 328