Skip to content

40 Bey Lea Road(Unit C0302)Toms River Twp, NJ 02989

Built 2003
Commercial

Last Sale Price
$391,400
Last Sale Date
Jun 10, 2004

Property Information

Block571.64
Lot61
QualifierC0302
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class10
Description1F
Dwellings1
ZoningO10
Sq Footage1,563
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
38%
Improvement Value:$240,800
62%
Total Assessment$390,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,120+5.3%
2024$6,765-8.8%
2023$7,419+0.4%
2022$7,386+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$391,400
DeedBook 12175, Page 472

Property Built

Built

Year Built: 2003