Skip to content

40 Bey Lea Road(Unit C0307)Toms River, NJ 08753

Built 2003
Commercial

Last Sale Price
$635,000
Last Sale Date
Jun 15, 2022

Property Information

Block571.64
Lot61
QualifierC0307
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class10
Description1F
Dwellings1
ZoningO10
Sq Footage2,582
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
31%
Improvement Value:$445,500
69%
Total Assessment$645,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,761+5.3%
2024$11,174-4.9%
2023$11,753+0.4%
2022$11,701+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$635,000
DeedBook 19108, Page 474Recorded7/21/2022

Property Sale

Sale
$629,555
DeedBook 13717, Page 1526

Property Built

Built

Year Built: 2003