Skip to content

386 Marc DriveToms River, NJ 08753

Built 1950

Last Sale Date
Jul 5, 1984

Property Information

Block571.65
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6502

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,274
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$149,000
27%
Improvement Value:$399,000
73%
Total Assessment$548,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,985+5.3%
2024$9,486+13.9%
2023$8,326+0.4%
2022$8,289+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4654, Page 400

Property Built

Built

Year Built: 1950