Skip to content

330 Marc DriveToms River, NJ 08753

Built 1970

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Aug 10, 2011

Property Information

Block571.66
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6501

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,590
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,000
36%
Improvement Value:$261,000
64%
Total Assessment$406,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,397+5.3%
2024$7,028+13.8%
2023$6,175+0.4%
2022$6,148+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 14980, Page 314

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1970