Skip to content

358 Marc DriveToms River, NJ 08753

Built 1971

Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
Feb 24, 2022

Property Information

Block571.66
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6501

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,802
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,000
35%
Improvement Value:$284,600
65%
Total Assessment$439,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,010+5.3%
2024$7,609+6.1%
2023$7,169+0.4%
2022$7,138+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$580,000
Sq Ft1,802DeedBook 18945, Page 1331Recorded3/11/2022

Property Sale

Sale
$166,000
DeedBook 4690, Page 320

Property Built

Built

Year Built: 1971