Skip to content

338 Marc DriveToms River, NJ 08753

Built 1974

Last Sale Price
$565,000
Last Sale Date
Nov 5, 2021

Property Information

Block571.66
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6501

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,588
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,000
29%
Improvement Value:$345,300
71%
Total Assessment$489,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,915+5.3%
2024$8,470+3.2%
2023$8,211+0.4%
2022$8,175+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$565,000
Sq Ft2,588DeedBook 18824, Page 1884Recorded12/16/2021

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5522, Page 302

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 5000, Page 10

Property Built

Built

Year Built: 1974

Property Sale

Sale
$34,000
DeedBook NaN, Page NaN