Skip to content

413 Marc DriveToms River, NJ 08753

Built 1968

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Oct 27, 2008

Property Information

Block571.67
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6502

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,022
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,000
37%
Improvement Value:$249,500
63%
Total Assessment$394,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,188+5.3%
2024$6,829-3.0%
2023$7,042+0.4%
2022$7,011+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 14143, Page 793

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 11511, Page 1612

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 10183, Page 1253

Property Built

Built

Year Built: 1968