Skip to content

405 Marc DriveToms River, NJ 08753

Built 1970

Last Sale Price
$570,000
Last Sale Date
Sep 30, 2022

Property Information

Block571.67
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6502

Building Details

Building Class17
Description1.5F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,541
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$153,000
39%
Improvement Value:$244,200
61%
Total Assessment$397,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,237+5.3%
2024$6,876+3.0%
2023$6,675+0.4%
2022$6,645+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$570,000
Sq Ft1,541DeedBook 19188, Page 1269Recorded10/6/2022

Property Sale

Sale
$470,000
Sq Ft1,541DeedBook 19188, Page 1262Recorded10/6/2022

Property Sale

Sale
$39,900
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1970