Skip to content

1228 Morristown DriveToms River, NJ 08753

Built 1970

Last Sale Price
$384,000
Last Sale Date
May 4, 2007

Property Information

Block571.67
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6502

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,842
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,000
32%
Improvement Value:$305,400
68%
Total Assessment$450,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,206+5.3%
2024$7,796+7.7%
2023$7,239+0.4%
2022$7,207+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$384,000
DeedBook 13630, Page 1953

Property Sale

Sale
$52,000
DeedBook 3637, Page 74

Property Built

Built

Year Built: 1970