Skip to content

396 Hilltop RoadToms River, NJ 08753

Built 1968

Last Sale Date
Jan 13, 2024

Property Information

Block571.68
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6502

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,990
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$141,000
38%
Improvement Value:$226,600
62%
Total Assessment$367,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,698+5.3%
2024$6,363+4.7%
2023$6,078+0.4%
2022$6,051+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1968