Skip to content

352 Hilltop RoadToms River, NJ 08753

Built 1968

Last Sale Price
$158,000
Last Sale Date
Nov 2, 1998

Property Information

Block571.69
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6501

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,794
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$141,000
39%
Improvement Value:$220,300
61%
Total Assessment$361,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,583+5.3%
2024$6,254-7.0%
2023$6,722+0.4%
2022$6,693+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$158,000
DeedBook 5632, Page 469

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 4944, Page 150

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 3912, Page 609

Property Built

Built

Year Built: 1968