Skip to content

337 Dallas DriveToms River, NJ 08753

Built 1968

Last Sale Price
$176,000
Last Sale Date
May 7, 1999

Property Information

Block571.69
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6501

Building Details

Building Class17
Description2F3G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,440
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$141,000
28%
Improvement Value:$370,200
72%
Total Assessment$511,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,314+5.3%
2024$8,849+4.7%
2023$8,451+0.4%
2022$8,414+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$176,000
DeedBook 5691, Page 59

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 4677, Page 772

Property Built

Built

Year Built: 1968