Skip to content

341 Dallas DriveToms River, NJ 08753

Built 1968
Other Exempt

Last Sale Price
$41,000
Last Sale Date
Dec 19, 1977

Property Information

Block571.69
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6501

Building Details

Building Class17
Description1F1G WDAV 1216
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,216
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$141,000
41%
Improvement Value:$199,800
59%
Total Assessment$340,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2013$3,719+5.9%
2012$3,511+10.8%
2011$3,169-18.4%
2010$3,884+7.2%
Property History

Property Sale

Sale
$41,000
DeedBook 3679, Page 583

Property Built

Built

Year Built: 1968