Skip to content

361 Dallas DriveToms River, NJ 08753

Built 1967

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Oct 25, 2021

Property Information

Block571.69
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6501

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,012
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$141,000
31%
Improvement Value:$310,500
69%
Total Assessment$451,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,226+5.3%
2024$7,815+4.0%
2023$7,511+0.4%
2022$7,478+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000
Sq Ft2,012DeedBook 18744, Page 445Recorded10/26/2021

Property Sale

Sale
$152,000
DeedBook 5181, Page 566

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 4565, Page 481

Property Built

Built

Year Built: 1967