Skip to content

340 Hilltop RoadToms River, NJ 08753

Built 1969

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 25, 2024

Property Information

Block571.69
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6501

Building Details

Building Class17
Description2F
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,440
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$141,000
35%
Improvement Value:$261,700
65%
Total Assessment$402,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,337+5.3%
2024$6,971+0.8%
2023$6,917+0.4%
2022$6,887+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 4563, Page 634

Property Built

Built

Year Built: 1969