Skip to content

125 North Curtis PlaceToms River, NJ 08753

Built 1991

Last Sale Price
$247,500
Last Sale Date
Jul 30, 2001

Property Information

Block571.70
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6501

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,978
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,000
32%
Improvement Value:$369,100
68%
Total Assessment$539,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,822+5.3%
2024$9,332+8.3%
2023$8,618+0.4%
2022$8,580+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$247,500
DeedBook 10497, Page 1887

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 5388, Page 734

Property Built

Built

Year Built: 1991