Skip to content

105 Hilltop RoadToms River, NJ 08753

Built 1965

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
May 12, 2022

Property Information

Block571.70
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6501

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,216
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,000
45%
Improvement Value:$162,500
55%
Total Assessment$295,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,384+5.3%
2024$5,115+18.5%
2023$4,317+0.4%
2022$4,298+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$425,000
Sq Ft1,216DeedBook 19031, Page 1047Recorded5/16/2022

Property Sale

Sale
$53,000
DeedBook 4105, Page 562

Property Built

Built

Year Built: 1965