Skip to content

1223 Lakewood RoadToms River, NJ 08753

Built 1975
Commercial

Last Sale Price
$1,250,000
Last Sale Date
Dec 27, 2021

Property Information

Block571.71
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6501

Building Details

Building Class10
Description1CB
Dwellings1
ZoningHB
Sq Footage2,580
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$216,000
24%
Improvement Value:$687,000
76%
Total Assessment$903,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,453+5.3%
2024$15,631-27.7%
2023$21,628+0.4%
2022$21,532+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,250,000
Sq Ft2,580DeedBook 18864, Page 135Recorded1/12/2022

Property Built

Built

Year Built: 1975

Property Sale

Sale
$46,100
DeedBook NaN, Page NaN