Skip to content

5 Pleasant CourtToms River, NJ 08753

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 25, 2011

Property Information

Block571.71
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6501

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,632
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,000
37%
Improvement Value:$228,900
63%
Total Assessment$360,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,576+5.3%
2024$6,247+27.9%
2023$4,884+0.4%
2022$4,862+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$116,000
DeedBook 5726, Page 807

Property Built

Built

Year Built: 1965