Skip to content

354 Dallas DriveToms River, NJ 08753

Built 1967

Owner
---
Last Sale Price
$645,000
Last Sale Date
Jan 31, 2025

Property Information

Block571.72
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6501

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,000
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$139,000
30%
Improvement Value:$327,400
70%
Total Assessment$466,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,498+5.3%
2024$8,073+11.1%
2023$7,269+0.4%
2022$7,237+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$645,000
Sq Ft2,000DeedBook 19922, Page 265Recorded2/6/2025

Property Built

Built

Year Built: 1967