Skip to content

345 Marc DriveToms River, NJ 08753

Built 1970

Last Sale Price
$374,000
Last Sale Date
Jul 31, 2008

Property Information

Block571.72
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6501

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,484
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,000
28%
Improvement Value:$395,300
72%
Total Assessment$549,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,008+5.3%
2024$9,508+14.3%
2023$8,321+0.4%
2022$8,284+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$374,000
DeedBook 14082, Page 1846

Property Sale

Sale
$241,000
DeedBook 11505, Page 143

Property Sale

Sale
$31,840
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1970