Skip to content

313 Marc DriveToms River, NJ 08753

Built 1993

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Jun 23, 2017

Property Information

Block571.72
Lot34.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6501

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,100
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$167,000
40%
Improvement Value:$254,700
60%
Total Assessment$421,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,683+5.3%
2024$7,300-6.7%
2023$7,821+0.4%
2022$7,787+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft2,100DeedBook 16783, Page 923Recorded6/28/2017

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 12614, Page 631

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$87,000
DeedBook 4593, Page 972