Skip to content

310 Dallas DriveToms River, NJ 08753

Built 1966

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Dec 17, 2021

Property Information

Block571.72
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6501

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,000
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,000
30%
Improvement Value:$320,900
70%
Total Assessment$458,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,361+5.3%
2024$7,944+10.0%
2023$7,222+1.1%
2022$7,143+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000
Sq Ft2,000DeedBook 18839, Page 520Recorded12/27/2021

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 15494, Page 1805

Property Sale

Sale
$48,400
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1966