Skip to content

314 Dallas DriveToms River, NJ 08753

Built 1966

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Feb 12, 2004

Property Information

Block571.72
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6501

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,132
Acreage0.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$174,000
46%
Improvement Value:$207,300
54%
Total Assessment$381,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,947+5.3%
2024$6,600+6.0%
2023$6,225+0.4%
2022$6,198+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 11923, Page 46

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 4768, Page 341

Property Sale

Sale
$62,900
DeedBook 4059, Page 353

Property Built

Built

Year Built: 1966