Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
573 Indian Head RdToms River, NJ 08753
Public Property
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 16, 2001
Property Information
Block571
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page65
Building Details
Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningO10
Sq Footage---
Acreage9.82
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$1,964,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$1,964,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2003 | $7,850 | -32.5% |
| 2002 | $11,630 | +147.3% |
| 2001 | $4,704 | +3.0% |
| 2000 | $4,566 | +34.9% |
Property History
No events match the selected filters.