Skip to content

1255 Lakewood Road(Unit C0307)Toms River, NJ 08753

Built 1986

Last Sale Date
Dec 28, 1999

Property Information

Block571
Lot69.01
QualifierC0307
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class35
Description1F
Dwellings1
ZoningMF8
Sq Footage940
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
50%
Improvement Value:$83,800
50%
Total Assessment$168,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,076+5.3%
2024$2,922+50.0%
2023$1,948+0.4%
2022$1,940+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 10015, Page 958

Property Built

Built

Year Built: 1986