Skip to content

101 Indian Head RoadToms River, NJ 08753

Built 1975
Commercial

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Jul 12, 1995

Property Information

Block571
Lot87.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class10
Description1CB
Dwellings1
ZoningO10
Sq Footage416
Acreage2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$384,000
99%
Improvement Value:$4,600
1%
Total Assessment$388,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,080+5.3%
2024$6,727-30.7%
2023$9,707+0.4%
2022$9,664+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5284, Page 93

Property Built

Built

Year Built: 1975