Skip to content

1183 Daffodil CourtToms River, NJ 08753

Built 1991

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Jul 30, 2001

Property Information

Block572.01
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,700
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,000
27%
Improvement Value:$428,700
73%
Total Assessment$584,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,653+5.3%
2024$10,121+10.1%
2023$9,193+0.4%
2022$9,152+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 10488, Page 1112

Property Sale

Sale
$239,000
DeedBook 4953, Page 156

Property Built

Built

Year Built: 1991