Skip to content

1182 Daffodil CourtToms River, NJ 08753

Built 1990

Last Sale Price
$226,200
Last Sale Date
Jul 12, 1990

Property Information

Block572.01
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,704
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,000
27%
Improvement Value:$422,100
73%
Total Assessment$578,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,533+5.3%
2024$10,007+7.8%
2023$9,283+0.4%
2022$9,242+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$226,200
DeedBook 4852, Page 871

Property Built

Built

Year Built: 1990