Skip to content

1140 Aster DriveToms River, NJ 08753

Built 1996

Last Sale Price
$730,000
Last Sale Date
May 17, 2024

Property Information

Block572.01
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,318
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,000
28%
Improvement Value:$372,800
72%
Total Assessment$517,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,434+5.3%
2024$8,963+16.3%
2023$7,709+0.4%
2022$7,675+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$730,000
Sq Ft2,318DeedBook 19690, Page 443Recorded5/23/2024

Property Sale

Sale
$183,400
DeedBook 5360, Page 753

Property Built

Built

Year Built: 1996