Skip to content

1144 Aster DriveToms River, NJ 08753

Built 1995

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
May 8, 2020

Property Information

Block572.01
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,704
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,000
26%
Improvement Value:$410,600
74%
Total Assessment$555,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,123+5.3%
2024$9,617+12.7%
2023$8,531+0.4%
2022$8,493+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000
Sq Ft2,704DeedBook 17890, Page 706Recorded5/18/2020

Property Sale

Sale
$199,900
DeedBook 5256, Page 347

Property Built

Built

Year Built: 1995