Skip to content

1173 Aster DriveToms River, NJ 08753

Built 1990

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Mar 14, 2014

Property Information

Block572.02
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,704
Acreage0.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,000
32%
Improvement Value:$355,500
68%
Total Assessment$523,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,538+5.3%
2024$9,062+4.5%
2023$8,676+0.4%
2022$8,637+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1990